Thursday, April 9, 2009

9. aprill, Tuxtla Gutierrez, Chiapa de Corzo











Eile 6htul kl. 21.30 istusime siis bussi peale, et s6ita Tuxtla Gutierrez'i, mis on Chiapase osariigi suurim linn (490000) ja mille nimi t2hendab nahuatli keeles kohta, kus on palju j2neseid. Vale bussi peale istuda poleks saanud, sest pileteid kontrollitakse v2hemalt 3 korda. Enne bussi p22semist tuleb l2bida turvakontroll (onu metalliotsijaga). S6it kestis 11 tundi ja 66sel oli v2hemalt 2 peatust, kus militaarpolitsei pagasist keelatud asju otsis. Chiapase osariigis on nimelt piiri22rse asukoha t6ttu probleemiks illegaalne immigratsioon ja narkovedu. Aga ka zapatistide m2ssuline ryhmitus, mis loodi 1990-ndatel v6itlemaks p6lisrahva 6iguste eest. 1996 lubati neile isegi autonoomiat, aga sellist seadust ei ole seni v2lja kuulutatud.
Enamuse ajast magasime. Bussiliiklus on Mehhikos v2ga h2sti korraldatud, busse k2ib tihti ja v2hemalt 1. klassi bussid on ka v2ga mugavad -- iste k2ib ysna alla ja istmevahed on kindlalt laiemad, kui lennukis. Voodit kyll ei asenda, aga magada saab. Ainuke koht, kus Mehhikos l2heb vaja sooje riideid ja sokke, on just needsamad bussid -- millegp2rast on need nii kylmaks konditsioneeritud, et ilma soojade riieteta v6ib end kergesti 2ra kylmetada. Bussipiletid oleme ettevaatuse m6ttes tavaliselt ostnud v2hemalt p2ev ette 2ra, sest yldiselt hoiatatakse, et lihav6tten2dalal v6ivad piletid pikematele otstele olla v2lja myydyd.
Tuxtlasse j6udes v6tsime takso, mis viis meid 35 peeso eest kesklinna. Takso on siin v2ga odav, v2lja arvatud yksikud erandid... Meil on nimelt yks pikantne lugu r22kida esimesest p2evast Mexico City's, aga sellest edaspidi.
LP abil valisime v2lja hotelli nimega Regional San Marcos, 335 peeso eest saime puhta toa cama matrimonial'iga (kahene voodi), ei midagi erilist, aga asus kesklinnas.
V6tsime hotelli restoranis v2ikese hommikus66gi ja suundusime otsima colectivo-peatust, et s6ita Chiapa de Corzo'sse. Colectivo'd on mikrobussid, mis s6idavad kindlat marsruuti pidi, aga kindla ajagraafikuta, s.t. buss stardib siis, kui ta on enam-v2hem t2is. Neid liigub h2sti palju ja kindlaid peatusi peale l6pp-peatuste neil polegi, s.t. neile v6ib igal pool h22letada. S6it on v2ga odav, n2iteks Tuxtlast Chiapa de Corzo'ni, mis on 12 km, maksis 9 peesot n2gu. Ega me Tuxtlas eriti midagi vaadata plaaninudki ja ega siin v2ga midagi olegi, rohkem t66stuslinn, tulime siia selleks, et mina vaatama Sumidero kanjonit, kuhu viivad lancha'd (paadid) stardivad just Chiapa de Corzo'st. Chiapa ise on v2ike koloniaallinnake, kus linnaservas n2htud plakati j2rgi on 70 000 elanikku (LP annab millegip2rast poole v2hem).
Chiapas juhatakse valge turist otsejoones embarcadero juurde (see on koht, kus paadid peatuvad), sest kuhu mujale see turist siin ikka peaks minema. Pilet maksis 150 peesot (LP annab 120, aga yldse on hinnad tegelikult muuseumides paari peeso, hotellides ja tuuridel paarikymne v6rra kallimad, kuigi meil on viimane v2ljalase). Sumidero kanjoni n2ol on tegemist v2ga v6imsate, kohati 800 meetrini kyyndivate kaljudega Grijalva j6e m6lemal kaldal. Kohati on kaljusid m66da voolanud vesi kujundanud sinna erinevaid mustreid, millest yks meenutab hiiglasuurt kuuske (seda kutsutaksegi Christmas tree'ks). S6it kestis 2 tundi ja lisaks vapustavatele vaadetele j6ele ja kanjonile n2gime paarimeetrist krokodilli (!), mingit ahvi (!NB! ei olnud turistidele m6eldud topised!) ja rohkelt erinevaid linde, sealhulgas karjade kaupa raisakotkaid.
Tagasi tulles proovisime 2ra kookosp2hklimahla, mida serveeritakse nii -- onu l66b laia noaga kookosp2hklil kaane maha ja paneb k6rre sisse -- olge lahked (20 peesot)! Ega ta eriti h2sti ei maitsenudki, aga kui kuskil troopikas janus vaeveldes sellise palmi otsast k2tte saad, oled ikka 6nnega koos ju.
Edasi proovisime yhtesid meile tundmatuid puuvilju, mis n2evad v2lja nagu kollakaspunased ebakydooniad, kivi sees ja mille maitse meenutab natuke 6una, aga on natuke rohkem sellise ... apteegivitamiini maitsega. Nimi oli neil, kui ma 6igesti m2letan, limpada v6i midagi sellist. Aga v6ib-olla ei olnud ka...
Piilusime korra veel Templo de Santo Domingo de Guzman'i, mis senin2htud kirikutega v6rreldes oli m2rksa tagasihoidlikum. Kyll aga oli seal v2lja pandud voodis lamav n2ost kaame Jessuke, ilmselt l2henevate lihav6tetega seoses.
V6tsime ATMist natuke raha (neid on siin igal sammul, pole mingit vajadust suurt summat sularaha kaasas kanda, pealegi r22givad nad kenasti inglise keeles) ja s6itsime colectivo'ga Tuxtla'sse tagasi.
Esimese pildi peal olev kirik asub Tuxtla Gutierrez´is.

No comments:

Post a Comment